Patrimoniu construit MAI MULTE INFORMAŢII

Biserica de lemn din Strâmtura

Biserica de lemn din Strâmtura, cu hramul "Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril"se află pe lista monumentelor istorice de clasa A şi datează din secolul XVII. Aceasta a fost adusă în Strâmtura din Rozavlea, în anul 1661, iar pictura interioară a fost realizată în anul 1775.
Printre obiectele de valoare păstrate aici se numără "Cazania lui Varlaam", ce datează din anul 1643, şi icoanele pe sticlă sau lemn (secolul al XVIII-lea sau al XIX-lea) şi o icoană aurită, donată bisericii în a doua jumătate a secolului al XX - lea. Având în vedere încadrarea sa în grupa A de monumente istorice, fiind monument de interes naţional, aici se fac slujbe o dată sau de două ori pe an pentru a conserva cât mai bine biserica, în prezent luându-se in considerare restaurarea acesteia.
Evaluaţi acest material
(4 voturi)
Vezi mai multe informaţii despre Patrimoniu construit Biserica de lemn Sfântul Nicolae »